Microsoft Flight Simulator je novou hrou, která potěší milovníky letadel. Jaká je?
O hře Microsoft Flight Simulator:
První verze hry byla na trh uvedena v roce 1982. Na svou dobu se jednalo o přelomový počin díky střídání denní doby a počasí. Tím se z něj stala jedna z pevných stálic portfolia značky Microsoft. Postupem času se pak letecká série rozrostla na dalších 14 her.
Současná novinka byla poprvé ohlášena v roce 2019 a v roce 2020 se objevila nová generace. Na pokračování si tak příznivci museli dlouhých 16 let počkat. Konkrétně od 18. srpna tak hráči dostali do rukou verze Standard, Deluxe a Premium Deluxe.)
Na vývoji se podíleli tvůrci z Microsoft, Xbox Game Studios, a Asobo Studio, dále také jsou pod Flight Simulator podepsáni tvůrci ze Sublogic, Aces Game Studio a The Bruce Artwick Organization Ltd.
Zatím se zpracování dočkala pouze verze určená pro osobní počítače. Majitelé Xboxu by měli přijít na řadu později.
Co nabízí Microsoft Flight Simulator
Hráč si může vybrat některý ze strojů a vzlétnout z libovolného místa na planetě. Základní varianta hry obsahuje celkem 20 letadel a 30 ručně modelovaných letišť ve 3D. V dalších verzích se pak přidává vždy po 5 letadlech a zároveň 5 letišť.
Hra se může pochlubit velmi rozmanitou nabídkou letadel od lehkých jednomístných po velká dopravní letadla. Každé z nich pak dostalo velmi přesvědčivě zpracovaný kokpit. Mapové podklady nabídnou více než 2 miliony měst a více než 1,5 miliardy budov. Hra tak svým rozsahem uspokojí i bez nutnosti si další prvky dokupovat.
Skutečně se navíc jedná o hru, které přes deklarovanou pověst simulátoru nechybí typické herní prvky. V kůži hráče totiž budete muset i plnit vybrané úkoly, za které následně obdržíte body. Zjistíte tak například, jak vám půjde proletět Gran Canyon, aniž byste u toho použili GPS navigaci, když jste navíc limitováni časem.
Jaký je Microsoft Flight Simulator
Tato hra především disponuje vysokou úrovní realističnosti. K brilantnímu hernímu zážitku přispívá především nový grafický engine a řada dalších technologií, jako je například interaktivní asistence. Což současně klade také vyšší nároky na výkonnější hardware. Hra je primárně navržena pro systém Windows 10.
Celková rozloha herního prostoru činí 510 miliónů kilometrů čtverečních. Prostředí simulátoru je prokreslené do drobných detailů, v nichž nechybí například infrastruktura měst. Částečně má simulátor mapové podklady stažené a částečně využívá mapy Bing stahované v reálném čase z cloudového systému Microsoft Azure.
K výslednému realistickému dojmu z leteckého simulátoru pomáhá také umělá inteligence, která se podílí na kompletování mapových podkladů. Jednak dotváří pomocí procedurálního generování veškeré části mapy a taktéž pomáhá zaplnit prázdná místa.
Chování letadel ovlivnil inovovaný fyzikální model, ve výsledku je tak aerodynamika letadel nesmírně propracovaná. Ve hře se rovněž v reálném čase mění podmínky, za nichž létáte. Vyzkoušet si tak hráči mohou, jaké to je, když se proměňuje rychlost a směr větru nebo přichází průtrž mračen. Za tímto herním zážitkem stojí nový meteorologický modul.
Má hra i nějaké slabší stránky?
Naopak slabší částí celého konceptu je letecký výcvik. Lekcí je pouze osm a jsou relativně krátké. Ačkoli se tak celá hra snaží o maximální propracovanost, zrovna v tomto směru je poněkud na škodu, že hráče tak zcela nenaučí využít všechny možnosti, kterých lze s letadlem docílit.
Microsoft však zcela evidentně cílí i na ty hráče, kterým podobný přístup nevadí a rádi se pokochají spíše zdařilou vizuální stránkou hry, která bezesporu patří k největším devizám Fligt Simulatoru.